REPORTY: 2x VÝMĚNA VOZU, VRÁCENÁ PENEŽENKA A DOPRAVNÍ KOMPLIKACE

22.03.2019

Po delší době se hlásím s dalším příběhem. Tedy, on to není jeden příběh - je jich více a proto jsem se rozhodl je spojit do jednoho článku.


Psala se sobota 16.3. a já mě víkendovou směnu na lince 511. V sobotu ráno jsem vyjel bez jakýchkoliv problémů na svou linku z Krčmaně do Přerova. Po kolečku (papírování, odevzdání tržby, ...) na garážích v Přerově, jsem jel další kolo do Císařova a zpět. Když jsem se vrátil do Přerova, hlásil mi palubní počítač, že nemám chladící kapalinu. Odstavil jsem tedy autobus a začal dolévat. Nádrž byla úplně prázdná. Dolil jsem jednu konev vody a nic. Dolil jsem druhou a již to ukazovalo slabé minimum hladiny. To už mi bylo divné. Když jsem chtěl jít pro další konev byl jsem kolegou upozorněn a následně si toho i sám všiml, že za zadním kolem na straně dveří, vše teče ven. Praskla hadice co vede od motoru do vozu. Okamžitě jsem volal mistrovi a autobus odstavil na garáže před dílny. Garáže jsou vzdáleny do nádraží cca 2 km. Tato vzdálenost stačila na to, aby zase z autobusu vyteklo vše. Naštěstí jsem měl velké přestávky a proto výměna vozu proběhla bez problému. Nafasoval jsem náhradní vůz SOR C 10.5 a celý vikend byl již pohodový.


V úterý 19.3. jsem měl ranní směnu na lince 513. Tuto linku mám vcelku rád a dobře se jezdí, ale i tady na mě čekalo nemilé překvapení. Bylo po poledni a zrovna jsem odvezl školní spoj, který končil v zastávce Lipňany náves. Do konečné zastávky už jezdíme prázdní protože poslední cestující vystoupí v předchozí zastávce Nelešovice náves. Naštěstí pro mě z této zastávky i nikdo nejezdí a proto jsem nemusel řešit další starosti, kterých jsem i tak mě po chvilce víc než dost. Při výjezdu ze zastávky jsem zvyklý si autobus přizvednout, abych tam náhodou nenechal přední nárazník. Nebylo tedy nic složitého si vůz zvednout. Při rozjezdu se však ozvala rána jako z děla, až jsem se lekl, že mi rupla pneumatika. Kolem celého atobusu se zvedl prach. Hned jsem zastavil a šel zkotrolovat, co se stalo. Když jsem viděl, že je pneumatika v pořádku, věděl jsem, že to byl měch (na LP kole). Okamžitě jsem volal na garáže, kde mi bylo sděleno, že se dá s vozem jet, ale nebude to komfortní. Proto jsem si řekl, že i se zpožděním bych mohl pomaličku dojet s tím, že bych informoval cestující, aby si nesedali na mou stranu a nezatěžovaly tak nápravu a kolo. Stačilo dojet 3km do Nelešovic. Obec, ve které v současné době probíhají velké stavební / výkopové práce. Tuto obec jsem projel velmi pomalu protože jízda s poškozeným měchem je děsná. Proskákal jsem vesnici a když jsem byl na jejím konci, začal mi foukat vzduch ven tak, že během dalších 500m jsem již nemohl otevřít dveře a již sešlápnout spojku, ... . Zastavil jsem tedy u silnice a začalo nepříjemné kolečko. Musel jsem jako první informovat krajského koordinátora dopravy, následně garáže, aby mi přistavily náhradní autobus a další. Abych Vás dlouho nenapínal, jak to dopadlo. Po 50min jsem odjížděl s náhradním vozem a doháněl 1+1/2 kola. Samozřejmě jsem jezdil prázdný protože jsem jezdil úplně mimo JŘ a nikde nikdo nebyl. Až po zmíněných 1+1/2 kolech jsem měl pauzu, ve které se mi zpoždění anulovalo. Poruchu autobusu řidič neovlivní a když už se stane je to velmi nepříjemné, ale nedá se nic dělat a střílet se kvůli tomu ani já ani nikdo jiný nebude. Dostal jsem stejný náhradní autobus, jak jsem měl v sobotu :-). Zbytek dne jsem včetně posledního kolečka do Prostějova odjel v pořádku.


A opět si mi podařil udělat dobrý skutek a to bych nebyl já, aby to nebyla osobně vrácená peněženka. Když jsem jezdli minulý týden linku (12.3.) na Krčmaň, tak mi již v Brodku u Přerova donesl jeden z cestujících nalezenou peněženku. Vozil jsem ji jedno kolo až do doby, než jsem měl v Přerově pauzu. Tam jsem se podíval dovnitř, abych mohl identifikovat majitele a zjistil jsem, že dotyčný bydlí jen dva domy pod točnou (kostelem) v Krčmani. Proto jsem neváhal a při otáčení na konečné, jsem zašel osobně peněženku vrátit. Maminka (študáka, který ji ztratil) byla moc ráda, děkovala mi a chtěla se mi nějak odvděčit na což jsem jí odvětil, že mě těší dobrý pocit a ať se má pěkně ;-).


Uzavírka nejdůležitější dopravní tepny v Přerově - ul. Polní, je pro nás řidič horor. Každý den příjdeme s tímto hororem několikrát do styku. Když ulici Polní zavřely, tak první 4 dny vše probíhalo v pořádku, nikde žádné kolony, na vše dohlížela policie a my řidiči si to pochvalovali - i pruhy pro autobusy. Jenomže přišel pátek a to už městská policie nic neřešila a pak to začlo.  Kolony, kolony, dlouhé čekání, kamiony v zákazech a další. I když teď jezdím, mám max. zpoždění (zatím) pouze do 10 minut. V pátek 15.3. to ovšem bylo jinak a byla to dosti náročná směna. Proto jsme řidiči autobusu rádi, když jsou cestující shovívaví.

Jak se toho zase více nashromáždí, vše Vám přinesu v dalším reportu.